sobota 3. listopadu 2012

Recenze: Kruh


Autor: Mats Strandberg, Sara B. Elfgrenová
Série: Kruh
Díl: První
Přeložila: Jana Chmura Svatošová
České vydání: 520 stran, hardback
Nakladatelství: Fortuna Libri, 2012

Česká anotace: Engelsfors, město, které buď milujete, nebo nenávidíte. Většina tamních obyvatel ho spíš nenávidí. Právě tam se díky krvavému měsíci sejde v zábavním parku šest dívek, které nemají vůbec nic společného. Netuší, jak se tam dostaly ani co je tam táhlo. Jejich osudy jsou však náhle propojeny. Odpovědí na otázky se jim nedostává, vědí jen, že ať se stane cokoliv, musí stát při sobě a postavit se zlu, které v Engelsforsu přebývá.


Co, proč a jak aneb Moje reakce:
No teda... musím říct, že tahle kniha byla velkým překvapením. V tom dobrém slova smyslu.

Trocha toho recenzování:
Knihu jsem otevírala tak trochu (hodně) s nedůvěrou. Ačkoliv na mě zapůsobila obálkou, která vypadá na živo opravdu skvěle, prvním varovným faktorem pro mě byla dvě jména, která mi skoro nedala spát. Nebylo to tím, že bych ta jména znala, to vůbec ne. Bylo to tím, že ta jména byla severská a že byla DVĚ. U knih od dvou autorů jsem se už nejednou zklamala a ačkoliv jsem už jednou četla od severské autorky knihu, která byla úžasná, pořád jsem měla nemalý strach, co se z této knihy nakonec vyklube.

Odpověď jsem dostala záhy. Už ze začátku mě totiž kniha chytla. S ničím se nepárá, má spád, hned v první kapitole se setkáme se smrtí, ale pevně se držte, protože nezpomalujeme a jízda pokračuje dál! Autoři nás totiž nenechají vydechnout a vzpamatovat se a nechají nás v tom pěkně se vymáchat. A je jen na nás, jestli se v tom zmatku naučíme plavat a zbytek knihy si náležitě vychutnáme.
Protože ze začátku to opravdu zmatek je. A pořádný! Ocitneme se v prostředí střední školy a pokud vynecháme první kapitolu, v těch ostatních se ze začátku seznamujeme vždy s jinou z šestice dívek. Každá jedna z nich má své problémy, které vůbec nejsou záviděníhodné.

Anna-Karin nikdy nepoznala nikdy nic jiného než šikanu a jakákoliv přátelství jsou jí cizí.
Minoo je taková typická chytrolínka, která však natolik platí za místní šprtku, že s ní prakticky nikdo nechce mít nic společného.
Ida je středoškolská mrcha, která si myslí, že je na světě jen proto, aby ostatním znepříjemňovala život a která se do své role vžila natolik, že už se neumí chovat jinak ani mimo školu.
Vanessa nežije zrovna v rodinné idylce a moc nepomáhá ani její přítel, který je povaleč a občasný dealer.
Rebeka je chytrá, hezká, má hodného kluka, který je nekorunovaným školním králem...a trpí bulimií a anorexií. A Linnéa, ta je prostě společenským vyvrhelem bez matky a s otcem opilcem.
Musím říct, že právě Linéa mi byla ze všech postav nejsympatičtější. A ačkoliv bych ji hlavně v závěru knihy za některá rozhodnutí s chutí profackovala, většinu příběhu to měla v hlavě srovnané a jednala racionálně a logicky. Naopak nejméně jsem si oblíbila Annu-Karin. jistě, chápu, že měla na všechny vztek a za všechny ty roky začala všechny nenávidět, přesto jsem její chování ani za mák neschvalovala a a byla jsem z ní celkem znechucená.
V celku byly všechny postavy realistické a propracované a díky zcela odlišným charakterům dobře zapamatovatelné a rozpoznatelné.

Rozhodně velkým plusem je to, že je kniha psaná ve 3. osobě. Tím se zabrání naprosté čtenářské apokalypse, pokud vezmete v úvahu množství hlavních postav a fakt, že ono "střídání stráží", kdy se podíváte v každé kapitole na věc očima jedné dívky z celé šestice, figuruje v celé knize. Jen uznejte, kdyby měla být kniha psané v 1. osobě... to by asi nedopadlo dobře.
Jako další neocenitelné plus hodnotím detektivní zápletku spolu a nadpřirozenými a hororovými prvky, které se podařilo autorům perfektně skloubit. Bylo to poprvé po hodně dlouhé době, kdy jsem neuhodla hlavního záporáka už po nějakých 50 či 100 stranách a zbytek knihy jen otráveně otáčela jednu stránku za druhou. Tleskám.
Stejně tak magie, popsána v knize, byla svým způsobem atraktivní a zajímavá a z hororové atmosféry mrazilo. Zažila jsem si pár bezdechých chvilek, po kterých jsem se bála vystrčit paty z pokoje.
Humoru ani akce si moc neužijete. Jak už jsem zmínila, kniha je spíše postavena na rozmanitých charakterech a jejich problémech a na dusivé, napínavé atmosféře. Ale ačkoliv by dle mého mohla být kniha o pár (desítek) stran kratší, garantuji vám, že se nudit nebudete.

Závěrečné hodnocení:
Kniha mě opravdu překvapila. Nikde jsem nezaznamenala zádrhel, který by značil, že se na knize podíleli dva autoři a celkově se kniha příjemně velice četla. Bylo opravdu zajímavé sledovat, jak se v průběhu celého příběhu postavy vyvíjely a dospívaly. Závěrečné finále mi vyrazilo dech a ačkoliv by kniha obstála i jako "jednorázovka", na pokračování se rozhodně těším.


Mé hodnocení: 9.5/10

- Chtěla bych poděkovat nakladatelství Fortuna Libri  za poskytnutí recenzního výtisku
- Knihu si můžete objednat na stránkách nakladatelství
- Anotace i obrázek obálky byly použity ze stránek nakladatelství


Žádné komentáře:

Okomentovat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...