pondělí 3. března 2014

Recenze: Zápisník jedné lásky


Autor: Nicolas Sparks
Série: Calhounovi
Díl: První
České vydání: 160 stran, hardback
Nakladatelství: Ikar, 2013

Česká anotace: 
Poutavý milostný příběh se odehrává roku 1946 v Jižní Karolíně. Jedenatřicetiletý Noah Caulhoun, válečný veterán z amerického Jihu, se po druhé světové válce vrací domů, aby začal nový život a obnovil zašlou krásu starého venkovského domu na plantáži. I když mu práce přináší uspokojení, stále ho rozechvívá vzpomínka na krásnou Allie, s níž se setkal před čtrnácti lety a kterou miloval hlubokou a upřímnou láskou.Přestože se mu nepodařilo dívku znovu najít, nemůže zapomenout na jejich společně strávené léto. Pomalu se smiřuje s tím, že bude do konce života pouze vzpomínat, když se jeho milovaná náhle vrací do města, aby se s ním setkala naposledy...Podle bestselleru Nicholase Sparkse natočil režisér Nick Cassavetes pro filmové studio New Line Cinema epický příběh o ztracené a znovu nalezené lásce, o nových začátcích a druhých šancích.Co, proč a jak aneb Moje reakce:
Knihy od Nicolase Sparkse bez debaty patří mezi ty nejkrásnější, nejromantičtější, ale i nejsmutnější vůbec. I pan Sparks se však musel nejdříve naučit psát, a tak vás Zápisník jedné lásky bohužel emočně nevyždíme tolik, jak byste si mohli myslet. I tak však stále stojí za přečtení.

Trocha toho recenzování:
Zápisník jedné lásky byla jedna z mála knih, u kterých jsem nejdříve viděla film. Ten samotný mě na svou knižní předlohu natolik navnadil, že jsem jí za žádných okolností nemohla odolat. Kdo ví, jestli to však bylo dobře.
Kniha je totiž zoufale krátká a plytká. Nesčetněkrát jsem v ní hledala své oblíbené filmové scény - marně. Jistě, jistě, kniha není film, i tak se však nemůžu zbavit pocitu, že by si Noah a Allie zasloužili, aby byl jejich vztah více rozvinutý, některé důležité scény více prokreslené, méně kýčovité, a aby i sami dva dostali tolik prostoru, kolik si zaslouží.
Na druhou stranu, pokud vynechám fakt, že jsem si u filmu pobrečela mnohonásobně více, i kniha má něco do sebe. Upřímně, u velké lásky je jedno, jestli je vyprávěna na stránkách knih, nebo na stříbrném plátně - na obsahu to nic nemění. I přes své malé chybky příběh rozhodně nudný není, jisté dynamičnosti nabývá i díky rozdělení do tří časových rovin - první se odehrává v létě, kdy se Noah a Allie seznámí, druhá o čtrnáct let později, kdy se znovu setkávají, a třetí ještě o mnoho let později, kdy v domově důchodců starý muž vypráví nemocné ženě příběh o veliké lásce. Troufnu si tvrdit, že ačkoliv je druhá část rozhodně nejzajímavější a nejlépe prokreslená, každého bezevšeho nejvíce zasáhne právě posledních pár stran, a neurčitý závěr knihy, který vás nakonec donutí o celém příběhu uvažovat a přemýšlet, ať už chcete či ne. Nicolas Sparks je navíc opravdový mistr slova, a tak si můžete být jistí, že i když je kniha staršího vydání, a tudíž se může zdát, že nebude její styl psaní pro každého, barvitě vykreslené scény, jako je například ta na jezeře, si rozhodně vychutnáte.
Jedním z velikých kladů knihy, který v závěru rozhodně musím vyzdvihnout, je skutečnost, že je kniha vyprávěna z pohledu obou hrdinů - hlavní slovo má sice Noah se svými vzpomínkami na mládí, otce, a přestavbu rodinného domu, místy však děj přebíhá i na Allie, a my tak můžeme sledovat průběh jejího rozhodování, zda-li se znovu setkat s Noahem, které v sobě neslo i trochu napětí.

Závěrečné hodnocení:
Zápisník jedné lásky rozhodně není špatná kniha, bohužel je jednou z mála výjimek, kdy ji zdaleka předčí její filmové zpracování. Ne že by příběh Allie a Noaha vyprávěný na stránkách nevzal čtenáře (či spíše čtenářky) za srdce, rozhodně by mu však prospělo o pár desítek stran navíc. A ačkoliv jsem fanynkou všech "Sparkovsek", v tomto případě doporučuji spíše film, u kterého si spíše popláčete, a zůstanete ulepení od romantiky jako od medu.

Mé hodnocení: 6/10


- Z poskytnutí recenzního výtisku děkuji vydavatelství Knižní klub
- Knihu si můžete objednat na stránkách vydavatelství
- Anotace i obrázek obálky byly použity ze stránek nakladatelství

8 komentářů:

 1. Já první četla knihu a líbila se mi stejně jako film. Kniha je méně kýčovitá, film má zase pěkné scény, u mě tak napůl :)

  OdpovědětVymazat
 2. Já mám knížku strašně moc ráda :) ale je pravda, že některé scény z filmu mi u ní taky chyběly.. moc pěkná recenze :)

  OdpovědětVymazat
 3. Já jsem zatím nečetla knihu a ani neviděla film, ale chtěla bych si určitě nejdřív přečíst knihu a pak až kouknout na film :)). Pěkná recenze :).

  OdpovědětVymazat
 4. Škoda, že ja poznám len jeho sfilmované diela, knihu som od neho nečítala ešte žiadnu, tak dúfam, že sa to zmení :)

  OdpovědětVymazat
 5. Znám jenom filmové zpracování, takže bych možná mohla zkusit i knižní, díky za recenzi :3 Jen to hodnocení.. hm, jsem na ní zvědavá :D

  OdpovědětVymazat
 6. Příběh a ta hloubka jsou nádhernými aspekty! Miluju tu knihu!

  OdpovědětVymazat
 7. Greetings! Very useful advice within this article!
  It is the little changes which will make the most important changes.
  Thanks a lot for sharing!

  Feel free to visit my blog valet parkin los angeles

  OdpovědětVymazat
 8. I like what you guys are usually up too. This
  sort of clever work and reporting! Keep up the amazing works guys I've incorporated you guys
  to our blogroll.

  Have a look at my homepage ... Zapatillas Jordan Baratas

  OdpovědětVymazat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...